Home > Grade Levels > Grade 2 >

Dollars and Cents Word Problems

2.MD.8
Answer Keys Here

Aligned To Common Core Standard:

Grade 2 Measurement - 2.MD.8

A large collection of math worksheets that focus on word problems that include dollars and cents. How To Approach Word Problems That Involve Dollars and Cents?- An advanced form of word problems is the one which includes real-life examples. A kid can only solve real-life word problems when they have a clear understanding of all the basic arithmetic operators' operations, including addition (+), subtraction (-), multiplication (x), and division (รท). You can follow these simple steps to solve all word problems involving dollars and cents. Step 1: Underline Key Information Every word problem has some pieces of key information. Therefore, the first step is to underline the important data. Step 2: Re-read the Problem Re-read the problem after underlining key information for a better understanding of the problem. Step 3: Preparing a Number Sentence Gather the data and create a number sentence, which simplifies the problem. Step 4: Rewrite the Problem Vertically To further ease out the problem, you need to rewrite the word problem vertically. It will help you align the dollar value with dollar values and the cent values with cents. Step 5: Solve the Vertical Problem Now that you have written the problem in a vertical form, you can start solving it using the arithmetic operations involved.

Printable Worksheets And Lessons


  • Step-by-Step Lesson- We add money between people to determine a total sum.

  • Guided Lesson - Three problems that are all based on spending money.

  • Guided Lesson Explanation - You will find pictures for everything to make the problems a bit more real for students.

  • Practice Worksheet - No visuals here. All the problems are sentence based and involve spending money, once again.

  • Matching Worksheet - Match the word problems to their sum or difference. All money is given in cents because dollar skills usually comes a bit later in the year.


Homework Sheets

We give you a completely worked through problem followed by four problems of your own.

  • Homework 1- Troy buys a football for 4 quarters. Dan spends 7 pennies on a pen. How much money do they spend together?
  • Homework 2- Loren buys a tooth brush for a quarter. Erin spends 8 pennies on toothpaste. How much money did they spend together?
  • Homework 3- Scott buys a water bottle for 4 dimes. Luke buys a candy for 7 pennies. How much money did they spend together?



Practice Worksheets

They really need to know the value of their coins here.

  • Practice 1- Tom bought a pair of roller skates for 8 dimes and a video game case for 60 cents. Calculate the total cost.
  • Practice 2- Calvin is saving money to buy a new cell phone that costs $37. He had 85 quarters to start with. How much more does he need to buy the cell phone?
  • Practice 3- Martin is saving money to buy a radio that costs 48 dollars. He had 77 quarters to start with. How much more does he need to buy the radio?



Math Skill Quizzes

Most of the problems are about buying things or combining values of change.

  • Quiz 1- Victor buys a hat for 2 quarters. Lily spends 3 pennies on an eraser. How much money do they spend together?
  • Quiz 2- Leon buys a hockey stick for 4 dollars. Jude buys a tennis racket for 15 quarters. How much money did they spend together?
  • Quiz 3- Harry had 5 quarters and 9 dimes. He bought hair oil which cost him 2 quarters and 3 dimes. How much money does he have left?