Math Worksheets Land

Math Worksheets For All Ages

Consumer Math Worksheets

Consumer mathematics is the branch of basic math skills that relate to purchasing products and services. This branch of math offers real-world value long after high school. Consumer math teaches fundamental skills, like calculating taxes, estimating a monthly budget, shopping expenses, and compound interest. For hands-on learning with consumer math, give your kids some real-life examples for practice. Practicing consumer math skills early will prepare a child to make more informed financial decisions in adulthood.

Banking Worksheets

These are worksheets you would use regular when maintaining a checking or savings account. Answer keys can be found on the last page of every version 2 sheet.



Sales Purchases Worksheets

We show students how to check track of anything they buy or sell.

  • Coupons and Rebates 1 - Jonathan bought 10lb of flour at $7.50. He had a store coupon for $0.79. What was the final price for the flour?
  • Coupons and Rebates 2 - A television sells for $429.99 and has a mail-in rebate for $26.78.Determine the cost after the rebate if an envelope costs $0.18 and a stamp costs $0.33.
  • Markdowns and Sale Price 1 - During Christmas sale, a local store in Virginia has marked all items 20 percent. George Walker bought a microwave that normally sell for $100 and a refrigerator that usually goes for $250.Calclate the total sale price.
  • Markdowns and Sale Price 2 - A supermarket has marked all items at 35 percent. Shian Jeremy wants to buy a digital camera that regularly sells for $55 and iPad that regularly sells for $280. Determine the total sale price.
  • Sales Tax and Purchase Price 1 - Elda purchased two pairs of shoes in Georgia, where the sales tax rate is 4 percent, at $50.00 each. She also bought a dress at $30.00 and a pair of trousers at $20.00.What is the total purchase price, including the sales tax?
  • Sales Tax and Purchase Price 2 - Nelly purchased a shredder at $39.99, laminator at $31.65, an electric pencil sharpener at $15.99 and a magnetic credit card reader at $14.99. The sales tax rate is 3 percent. What is the total purchase price, including sales tax?
  • Unit Pricing and Comparisons 1 - You bought a two-liter container of cooking oil for $2.50. What is the cost per liter?
  • Unit Pricing and Comparisons 2 - Martin purchased a 50-oz bottle of orange juice. If he paid $2.1 for the juice, what was the price per ounce?


Interest Worksheets

Very helpful for you to determine the amount of extra money you will earn over time for not spending your money and keeping it working for you.

  • Compound Interest 1 - Trudy Aden deposited $1,350 in a new credit union savings account on the first of the quarter. The principal earns 3.56% interest compounded quarterly. She made no other deposits or withdrawals.
  • Compound Interest 2 - Chevy Jeremiahs deposited $1,000 in a regular savings account on January 1. The account earns 6% interest compounded monthly.
  • Compound Interest Tables 1 - Chai Hu deposited $5500 in a savings account earning 6% interest compounded quarterly. If he makes no other deposits or withdrawals how much will her money earn in 2 years?
  • Compound Interest Tables 2 - Judy Kiln makes a deposit of$1200 in a savings account earning 5% interest compounded quarterly. What is the total amount in her account after 1 ½ years if she makes no other deposits or withdrawals?
  • Simple Interest 1 - On July 1 Eileen Anders deposited $550 in a savings account at Mat Savings and Loan Association. At the end of December, her interest was computed at an annual rate of 4.3%. How much simple interest did her money earn?
  • Simple Interest 2 - On July 1 Jacob deposited $2540 in a savings account at Association. At the end of December, his interest was computed at an annual rate of 9%. Calculate his bank account balance on July 1 the following year.


Loan and Monthly Payments Worksheets

These worksheets show you how to repay what you owe over time.

  • Single-Payment Loans 1 - To purchase furniture for her new apartment, Jane Wall borrowed $4000 at 8% exact interest for 200 days. Calculate the maturity value of the loan.
  • Single-Payment Loans 2 - Which is the best bank for them to borrow the money from?
  • Installment Loans 1 - You are planning to purchase a digital audio player that sells for $215.76.Your bank can lend you the money at 12% for 24 months. Your insurance company can lend you the money at 18% for 36 months. Determine the loan that would cost you less.
  • Installment Loans 2 - Mariah wants to buy new furniture that costs $2,200. She obtained an installment loan at an APR of 10% and agreed to repay it in 18 months. Find the finance charge.
  • Monthly Payments and Pay Offs 1 - Ikuka Kimura borrowed a $5,000 simple interest loan at 14% for 18 months. After making two payments, the balance was $4494.61. He pays off the loan when the next payment is due.
  • Monthly Payments and Pay Offs 2 - Benito Diaz obtained a $45,750 simple interest loan at 12% for 24 months. After making three payments, the balance was $40610.62. He pays off the loan when the next payment is due.


Real World Financing Worksheets

These worksheets help students learn a little more about the real world.

  • Owning a Car 1 - Mrs. John loves her sports car. Her sports car is very old and now she wants to buy a new one. She visited the nearest trader to check the sports sedan car. If she pays full sticker price what price she needs to pay to the trader.
  • Owning a Car 2 - Miss. Rose visits the nearest vehicle dealer and likes one car. She enquired about the sales tax in her state from the trader. If she paid full sticker price for the car, calculate the total cost and cost of options if the details of the car are given below.
  • Finance Charges and Balances 1 - Compute the average daily balance, new balance and finance charge as of August 31 using the average-daily-balance method. The periodic rate is 2.5%
  • Finance Charges and Balances 2 - Compute the average daily balance, new balance and finance charge as of September 30 using the average-daily-balance method. The periodic rate is 1.5%.
  • Charges and Unpaid Balances 1 - Ken Matthews has a charge account at Cameo Department Store where the periodic rate is 1.34%. a portion of his account statement is shown.
  • Charges and Unpaid Balance 2 - Andy Gates has a charge account at Rodeo Drive Department Store. The periodic rate is 3.1%. his previous balance is $789.22; payments of $ 56.34 and $45.44.
  • Used Vehicle Word Problems 1 - Mr. Henry had financial crisis and he wants to sell his old station wagon. He visited a local used vehicle retailer to sell his station wagon. The retailer estimated the value as $1,500. Mr. Henry had new seat cover in the car and added $100. His station wagon had excessive mileage and deducted $50 from the value. The air conditioning was not working and the retailer deducted $150 for that. If Mr. Liu wants to buy Mr. Henry’s station wagon, what does he need to pay to Mr. Henry?
  • Used Vehicle Word Problems 2 - Mr. and Mrs. Joseph are shifting from their state to another state and want to sale their old minivan. Mr. Joseph decided to visit the nearer used car retailer. The retailer estimated $3,000. Mr. Joseph had a new imported music system in the car and added $210 for it; also he had new air conditioner and added $150. For excessive mileage he deducted $100. At what price he will sell his old minivan?

Thanks and Don't Forget To Tell Your Friends!

I would appreciate everyone letting me know if you find any errors. I'm getting a little older these days and my eyes are going. Please contact me, to let me know. I'll fix it ASAP.