Home > Grade Levels > Grade 7 >

Proportional Relationships Word Problems

7.RP.A.2c
Answer Keys Here

Aligned To Common Core Standard:

Grade 7 Proportions - 7.RP.A.2c

What are Proportional Relationships? When two different values have ratios that are equivalent to one another, we say that a proportional relationship exists between these two variables. If they are points on a graph or a system that can be graphed, we can easily tell how the second variable is going to change if we adjust the first variable. When we can spot or when we are told that two variables have a proportional relationship, we can do a great deal with that information to predict, very accurately, how the values of these two variables under a wide range of different circumstances. These worksheets and lessons will present students with wor problems that require them to find or interpret proportional relationships.

Printable Worksheets And Lessons




Homework Sheets

At this level you are given the equation for the relationship which makes it pretty easy to understand.

  • Homework 1 - The price of bananas at the store can be determined by the equation: P = $0.40s, where P is the price of the banana and s is the number of pounds of bananas. What is the constant of proportionality (unit rate)?
  • Homework 2 - The number of apples sold can be determined by the equation T =0.6c, where T is number of apples and c is the number of children. Find the constant of proportionality.
  • Homework 3 - The price of plums at a store can be determined by the equation: T =$0.80n, where T is the price and n is the number of plum. What is the unit rate?



Practice Worksheets

The practice problems expect you to dig a little deeper into where this is all going.

  • Practice 1 - The cost of egg rolls can be determined by the equation: E =$2h, where E is the cost and h is the number of egg rolls. How much would 17 egg rolls cost?
  • Practice 2 - The sandwiches baked in a certain number of hours can be determined by the equation: S = 3h, where S is the number of sandwiches and h is the number of hours. Use a graph or table to calculate the constant of proportionality.
  • Practice 3 - The number of burgers made can be determined by the equation: B =7h, where B is the number of burgers and h is the number of hours. Make a graph to display the relationship.



Math Skill Quizzes

The second quiz requires a little bit of critical thinking. Otherwise, it is mostly proportions for you to work with.

  • Quiz 1 - 80 pages in 2 days = ______ pages in 5 days
  • Quiz 2 - A math book is comprised of two sections: theory and practical. The sections are in the ratio of 4:4. How many pages would be in each section to make a book of 500 pages?
  • Quiz 3 - 100 miles in 25 hours = ______ miles in 30 hours