Math Worksheets Land

Math Worksheets For All Ages

Math Worksheets Land

Math Worksheets For All Ages

Home > Grade Levels > Grade 7 >

Proportional Relationships Word Problems Worksheets

What are Proportional Relationships? When two different values have ratios that are equivalent to one another, we say that a proportional relationship exists between these two variables. If they are points on a graph or a system that can be graphed, we can easily tell how the second variable is going to change if we adjust the first variable. When we can spot or when we are told that two variables have a proportional relationship, we can do a great deal with that information to predict, very accurately, how the values of these two variables under a wide range of different circumstances. These worksheets and lessons will present students with wor problems that require them to find or interpret proportional relationships.

Aligned Standard: Grade 7 Proportional Relationships - 7.RP.A.2c

  • Answer Keys - These are for all the unlocked materials above.

Homework Sheets

At this level you are given the equation for the relationship which makes it pretty easy to understand.

  • Homework 1 - The price of bananas at the store can be determined by the equation: P = $0.40s, where P is the price of the banana and s is the number of pounds of bananas. What is the constant of proportionality (unit rate)?
  • Homework 2 - The number of apples sold can be determined by the equation T =0.6c, where T is number of apples and c is the number of children. Find the constant of proportionality.
  • Homework 3 - The price of plums at a store can be determined by the equation: T =$0.80n, where T is the price and n is the number of plum. What is the unit rate?

Practice Worksheets

The practice problems expect you to dig a little deeper into where this is all going.

  • Practice 1 - The cost of egg rolls can be determined by the equation: E =$2h, where E is the cost and h is the number of egg rolls. How much would 17 egg rolls cost?
  • Practice 2 - The sandwiches baked in a certain number of hours can be determined by the equation: S = 3h, where S is the number of sandwiches and h is the number of hours. Use a graph or table to calculate the constant of proportionality.
  • Practice 3 - The number of burgers made can be determined by the equation: B =7h, where B is the number of burgers and h is the number of hours. Make a graph to display the relationship.
Unlock all the answers, worksheets, homework, tests and more!
Save Tons of Time! Make My Life Easier Now
 

Thanks and Don't Forget To Tell Your Friends!

I would appreciate everyone letting me know if you find any errors. I'm getting a little older these days and my eyes are going. Please contact me, to let me know. I'll fix it ASAP.