Home > Grade Levels > Grade 7 >

Inequality Word Problems

7.EE.B.4b
Answer Keys Here

Aligned To Common Core Standard:

Grade 7 Expression & Equations - 7.EE.B.4b

How to Write Word Problems as Inequalities? Do you feel like algebraic word problems are difficult? Don't worry; we'll help to make these word problems as easy as possible. The first and foremost, you need to follow a few steps that will help you solve algebraic word problems. Here are a few tips: Read the entire problem thoroughly. Highlight important information and keywords that you think are needed to solve the problem. Carefully identify the variables. Create an equation or inequality. Solve the equation. Write down your answer in a complete sentence. Recheck and justify your answer, if you are confused about how to write down inequalities, there are a few keywords that are written below, which will help you identify the symbols you need to use. at least - means greater than or equal to, no more than - means less than or equal to, more than - means greater than, less than - means less than, Let's take an example. In a saving account, Sam deposited $400. She wants to have at least $100 in her account by the end of summer. She withdraws $15 every week for food and movie tickets. Here is how you will write an inequality: First, make sure you highlight the keyword- At least, that will be written down as an inequality. Thoroughly read and highlight any other information that you need when writing the inequality. Don't forget to identify the variables. Here, the variable is the number of weeks since that is what you don't know. Now generating the inequality will be easy; 400 - 15w > 100. These worksheets and lessons help students learn how to write inequalities when given a word problem.

Inequality Word Problems Worksheets


  • Amanda and Her Flowers Step-by-step Lesson- How many lilies can she afford? She wants to buy a pair of red rose flowers for $18 and spend the rest on lily flowers. Each lily flower costs $11. Write an inequality for the number of lily flowers she can purchase.

  • Guided Lesson - Kimberly has $80. She wants to purchase a school bag for $16 and as many pairs of shoes as she can. Each pair of shoes is $8. Write an inequality for the number of school shoes she can purchase.

  • Guided Lesson Explanation - Pay close attention to the graphing explanation it will save you time and time again.

  • Practice Worksheet - This one may take students a lot time. Make sure to give them plenty of time and scrap paper.

  • Matching Worksheet - If you are really good at writing and understanding inequalities, this will be a breeze for you.

  • Applied Problems of Inequalities Five Worksheet Pack - I totally love these types of problems. Most people will call them riddles when they are just really calculated math.

  • Triangular Inequalities Worksheet Five Pack - It is all about finding the longest side based on the measure of angles.


Homework Sheets

We start students off with the word problems and then we move to number lines.

  • Homework 1 - Jacob gives his son $30 for chocolate. His son spends $16 on dark chocolate and spends the rest on white chocolate. Each white chocolate costs $7. Write an inequality for the number of white chocolate he can purchase.
  • Homework 2 - Solve -0.3x – 4 > -9.4 and graph the solution on a number line.
  • Homework 3 - Sarah has $80. She wants to purchase a school bag for $16 and as many pairs of shoes as she can. Each pair of shoes is $8. Write an inequality to find how many pairs of shoes she can purchase.



Practice Worksheets

The biggest problem here is for students to remember the difference between an open and closed inline arrow.

  • Practice 1 - Solve 2x + 2 > 4 and graph the solution on a number line.
  • Practice 2 - Brock has $23 to spend on cupcakes. He wants to buy an orange cupcake for $8 and spend the rest on pink cupcakes. Each pink cupcake costs $5. Write an inequality that can be used to determine the number of pink cupcakes Brock can buy.
  • Practice 3 - Mary has $20 to spend. She buys lunch for $14 and spends the rest on banana biscuits. Each banana biscuit costs $3. How many banana biscuits did she buy?



Math Skill Quizzes

I couldn't fit any number line based questions in here, sorry!

  • Quiz 1 - Margaret wants to purchase a caramel apple ($7) and water melon slice ($4). She spends the rest of her money on pizza. She has $19 to start. Each pizza costs $2. How many pizzas can she get?
  • Quiz 2 - Aiden wants to buy some clothes for his birthday. He has $40. He purchases a white shirt for $14. He spends the rest of the money on black pants. Each pair of pants costs $8. Write an inequality for the number of pairs of pants he can purchase.
  • Quiz 3 - Brooke goes to the market. She purchases a red rose flower for $10 and a lily for $8. She spends the rest of her money on white roses. She has $30 at the start. Each white rose costs $3. How many white roses can she get?