Home > Grade Levels > Grade 4 >

Multiply or Divide Word Problems

4.OA.2
Answer Keys Here

Aligned To Common Core Standard:

Grade 4 Operations - 4.OA.2

How to Know if a Math Word Problem Requires You to Multiply or Divide Word problems are always a nightmare for most students who are still learning to wrap their heads around everyday mathematical operations. There are four basic mathematical operations: addition, subtraction, multiplication, and division. Out of the four, division and multiplication are the least preferred. Word problems also have multiplication and division operations in them, which are, at times, difficult to identify. In this lesson, we will learn how they can identify which problems use divide and which ones use to multiply. In mathematical word problems, the best way to know if there is a multiplication involved or division is through the identification of keywords. Below are some of the most used keyword for these two operations: For Multiplication: Multiplied by, per, product, twice, triple, thrice, rate, times For Division: half, quarter, one-third, a quotient of, divided, break into, percent, out of, how many each. These problems will help students learn to tackle word problems that include multiplication or division operations.

Printable Worksheets And Lessons






Homework Sheets

I came up with a bunch of weird scenarios for these. I just thought back to the years when I was a camp counselor.

  • Homework 1 - Sophia planned a trip with her friends. She hired a bus company for 20 passengers. Each bus has 10 seats. How many buses are needed to take the trip?
  • Homework 2 - Alexander has 140 boxes. There are 70 kg of mangoes. He wants to space them evenly between the boxes. How many kg of mangoes must Alexander put in each box?
  • Homework 3 - In an art gallery, each row holds 60 people. If there are 50 rows, how many people will it take to fill the art gallery?



Practice Worksheets

I traditionally see the mass of the problems for this level to focus on money and group numbers. I tried to add more possibilities.

  • Practice 1 - Find the final value of the following problems.
  • Practice 2 - Olivia sold 10 boxes of saxophones. Each box holds 2 saxophones. How many saxophones did Olivia sell?
  • Practice 3 - The seating capacity of a bus is 25 people. How many people can sit in 5 buses?



Math Skill Quizzes

People always write asking if I'm addicted to mangoes. I have to say I do use them a lot in my word problems. I do love them!

  • Quiz 1 - Tyler, Evelyn and Caleb go for a trip. The trip costs $120. The cost is divided into three equal payments. How much is each payment?
  • Quiz 2 - Carter had 30 dolls and 5 boxes. How many dolls were in each box?
  • Quiz 3 - Hunter has 60 candles. If there are 6 boxes. How many candles will Hunter put in each box?