Home > Grade Levels > High School Algebra >

Linear Equations as a Matrix Equation

HSA-REI.C.8
Answer Keys Here

Aligned To Common Core Standard:

High School - HSA-REI.C.8

What is, are the Differences between Linear Equations and Matrix Equations? Linear equations are a type of algebraic equation. Expression with the highest power of variables equals to 1 are called linear equations. Expressions in a linear equation have only one variable. Let's look at a few examples: 10x + 25 + 70, X + 7 = 30, 7 + 4y = 19 A linear equation can also have the same set of variables, the value of x associated with different constants. 10x + 25 + 70 = 4x An equation is also linear when there are multiple variables involved with each of their values already defined prior to solving the equation. For examples: 3x + 2y – z = 1 (x = 1, y = -2, z = -1) Now let's learn what a matrix equation is. A matrix equation is an equation where a variable is a matrix. It can also be defined as an equation where an entire matrix is available. It is not written in a normal or conventional equation form and is usually denoted by a square bracket. This collective of worksheets and lessons can be used by students and teachers to solve systems using a matrices.

Printable Worksheets And Lessons






Homework Sheets

It is very important for students to deeply understand this skill.

  • Homework 1 - Use elementary row operations to transform the left part of the augmented matrix into the identity matrix.
  • Homework 2 - Smith went shopping with his friend. He puts in two orders at the clothing shop. The first order was for 7 shirts and 5 pants, at a cost of $550. The second order was 1 shirt at a cost of $25. How much does a pair of pants cost?
  • Homework 3 - State the solution. Use these three operations to make the part of the matrix to the left of the dashed line look like the identity matrix.



Practice Worksheets

I start out with a moderate difficulty here.




Math Skill Quizzes

I made the middle quiz a little too easy, I think. I wrote to just give students an easy way to check their work. I write more challenging work for this soon.

  • Quiz 1 - Don't lose sight of the end goal here.
  • Quiz 2 - John went to a juice shop with his friend. He placed an order of 6 glasses of mango juice and 18 glasses of pineapple juice at the cost of $630. He placed second order that was 1 glass of mango juice at the cost of $30. How much do the items cost?
  • Quiz 3 - Solve using an augmented matrices.